Acapella Nedir?

A capella Nedir?

“Acapella” olarak da bilinen ve insan sesi dışında enstruman kullanılmadan icra edilen müzik türüdür.

Günümüzde a cappella müzik, popüler aranjman form ve yöntemleri kullanılarak, karmaşık orkestrasyonların yalnızca insan sesi aracılığıyla dinleyiciye aktarıldığı bir türdür. Örneğin, bir şarkıda duyduğunuz gitar, piyano, bas ve davullar, bu enstrumanların dinleyicide yarattığına benzer hissiyat oluşturmak üzere insan sesi ile taklit edilir ve böylece “Acapella” bir altyapı oluşturulur. Tabi, bir eserin a cappella olarak kabul edilmesi için enstruman seslerinin insan sesiyle taklit edilmesi gerekmez; sadece insan sesi ile icra edilen herhangi bir eser, ya da herhangi bir eserin sadece insan sesi ile icra edilmesi eylemi de a cappella olarak betimlenir.

A capella’nın Tarihsel Gelişimi

Pek çok müzik terimi gibi İtalyanca kökenlidir; A capella ilk olarak ortaçağın erken dönemlerinde küçük ibadethanelerde söylenen ilahilerin müzikal türünü tanımlamak için kullanılmıştır. 1700’lerin sonlarında İngilizce’ye giren bu terim, bir süreliğine Rönesans çok sesli müziği ile Barok konçertoları arasındaki farkı betimlemek için kullanılsa da, 19. Yüzyıldan itibaren günümüzdeki anlamına kavuşmuştur.

1906 yılında Amerika’da kurulan ilk a cappella müzik topluluğu ile popülerlik kazanmaya başlayan a cappella, takip eden yüzyıl boyunca artan sayıda icra toplulukları ve türün diğer sahne sanat dallarında icra edilmesi yoluyla küresel bir üne sahip olmuştur.

A cappella, ya da daha bilinen adıyla “Acapella”, 2000’lerden itibaren popüler müzik türleri arasında yerini almış, ana akım müzik kültürünün önemli bir unsuruna dönüşmüştür. Bugün dünya üzerinde pek çok müzisyen, gerek kendi eserlerini, gerekse diğer popüler müzik eserlerini a cappella formunda yorumlayarak milyonlarca dinleyicinin beğenisine sunmaktadır.

Acapella Nedir, Acapella müzik icralarında, her türlü eser insan sesleri ile söylenebilir.

Bas, Bariton, Tenor, Alto, Mezzo Soprano ve Soprano gibi insan sesi türleri acapella müziklerinde kullanılır. Buna ek olarak müziklerin en can alıcı noktalarından biri olan rithim eksikliği ise BeatBox yapan kişiler tarafından tamamlanır. Ses tonu olarak erkeklerde Bas, en pes olan insan sesidir. Bariton, orta seviye erkek ses tonudur. Bas ve tenor tonlarının belli aralıklarını kapsamaktadır. Tenor, en tiz erkek sesidir. Kadın ses tonlarında Alto, en pes kadın sesidir. Mezzo soprano, pes seslerde tizleri daha kuvvetli mezzo ses türüdür. Soprano ise bayanlardaki en tiz sestir.

Buna göre acapellayı, enstrümanlı bir eserin insan seslerine dağıtılarak seslendirilmesi olarak özetleyebiliriz.

SesVerSus

2011 yılı ocak ayında kurulan SesVerSus, Türkiye’nin en önde gelen Acapella grubudur. Türkiye’de farklı bölgelerde acapella (eşliksiz) müziği yaymayı ilke edinmiş ve bu amaçla, Türk ezgilerinin acapella ile buluşturulmuş halini, hem yurt içinde a capella müziği sevdirmek ve tanıtmak, hem de yurt dışında Türk ezgilerini dinletmek için faaliyette bulunmaktadır.

Ülke içinde bir çok yerde konserler verip özellikle sosyal medyada klip ve videoları ile kendini tanıtmış bir marka olan SesVerSus, çoksesli acapella alanında eserler icra eden, klasik batı müziğinden çağdaş yapıtlara, türkülerden caza, çeşitli dillerden ve coğrafyalardan farklı renkleri de bünyesinde barındıran, müzik yelpazesini daima geniş tutan bir anlayışla çalışmalarına devam etmektedir.

Acapella nedir, acapella, akapella, a capella, acapella türkiye
Acapella nedir, acapella, akapella, a capella, acapella türkiye

SesVerSus, ulusal ve uluslararası anlamda yenilikçi, çağdaş bir repertuar oluşturmanın yanı sıra kendi içinde de Çok sesli müzik dağarcığına yerli-yabancı eser ve düzenlemeler kazandırmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda vizyonumuz, siz değerli sevenlerimizin de desteğiyle gelecek nesillerin bu konuda kaliteli bir şekilde yetiştirilmesi için ağırlıklı olarak ses, şan ve grup eğitimi veren bir a capella eğitim akademisi kurabilmek .

A CAPELLA

A CAPELLA

A CAPELLA

A CAPELLA

A CAPELLA
A CAPELLA

Share:

There is one comment on Acapella Nedir?

Cevap Bırakın

SesVerSus acapella / 0850 888 0 787