Acapella Nedir?

Acapella Nedir, Acapella sözcüğü İtalyanca kökenli olup, “kilise tarzı” anlamına gelen bir müzik terimidir. 1800’lü yıllarda barok konçertosu ile rönesans tarzı müziklerin birbirlerinden ayırt edilebilmesi için kullanılmıştır. Rönesans tarzı kilise müziklerinde genellikle enstrüman kullanılırdı. Acapella’da ise aynı müziklerin enstrüman yerine insan sesi ile seslendirilmesi olarak kullanılmaktadır. Acapella çok sesli müzik tarzı olarak bilinmektedir, bu tarza daha çok kilise korolarında rastlanılmışsa da günümüzde yine müziğin diğer türlerinde de görülmektedir.

Acapella Nedir, Acapella müzik icralarında, her türlü eser insan sesleri ile söylenebilir.

Bas, Bariton, Tenor, Alto, Mezzo Soprano ve Soprano gibi insan sesi türleri acapella müziklerinde kullanılır. Buna ek olarak müziklerin en can alıcı noktalarından biri olan rithim eksikliği ise BeatBox yapan kişiler tarafından tamamlanır. Ses tonu olarak erkeklerde Bas, en pes olan insan sesidir. Bariton, orta seviye erkek ses tonudur. Bas ve tenor tonlarının belli aralıklarını kapsamaktadır. Tenor, en tiz erkek sesidir. Kadın ses tonlarında Alto, en pes kadın sesidir. Mezzo soprano, pes seslerde tizleri daha kuvvetli mezzo ses türüdür. Soprano ise bayanlardaki en tiz sestir.

Buna göre acapellayı, enstrümanlı bir eserin insan seslerine dağıtılarak seslendirilmesi olarak özetleyebiliriz.

SesVerSus

2011 yılı ocak ayında kurulan SesVerSus, Türkiye’nin en önde gelen Acapella grubudur. Türkiye’de farklı bölgelerde acapella (eşliksiz) müziği yaymayı ilke edinmiş ve bu amaçla, Türk ezgilerinin acapella ile buluşturulmuş halini, hem yurt içinde acapella müziği sevdirmek ve tanıtmak, hem de yurt dışında Türk ezgilerini dinletmek için faaliyette bulunmaktadır.

Ülke içinde bir çok yerde konserler verip özellikle sosyal medyada klip ve videoları ile kendini tanıtmış bir marka olan SesVerSus, çoksesli acapella alanında eserler icra eden, klasik batı müziğinden çağdaş yapıtlara, türkülerden caza, çeşitli dillerden ve coğrafyalardan farklı renkleri de bünyesinde barındıran, müzik yelpazesini daima geniş tutan bir anlayışla çalışmalarına devam etmektedir.

Acapella nedir, acapella, akapella, a capella, acapella türkiye
Acapella nedir, acapella, akapella, a capella, acapella türkiye

SesVerSus, ulusal ve uluslararası anlamda yenilikçi, çağdaş bir repertuar oluşturmanın yanı sıra kendi içinde de Çok sesli müzik dağarcığına yerli-yabancı eser ve düzenlemeler kazandırmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda vizyonumuz, siz değerli sevenlerimizin de desteğiyle gelecek nesillerin bu konuda kaliteli bir şekilde yetiştirilmesi için ağırlıklı olarak ses, şan ve grup eğitimi veren bir a capella eğitim akademisi kurabilmek .

A CAPELLA

A CAPELLA

A CAPELLA

A CAPELLA

A CAPELLA
A CAPELLA

Share:
SesVerSus acapella / 0850 888 0 787